(minirecenze) Stranger Things
Do „oka” se mi dostal seriál Stranger Things, i když možná trošku později, přece jen se nejedná o úplnou novinku, nimcéně nějak jsem neměl moc na sledování „seriálu s mysteriózním příběhem” náladu (dle popisku vydavatele), proto jsem to trošku odsouval, přiznám se.
Forma, zasazení seriálu
První řada je osmidílná, v plánu je prý více řad1)o tom více později, zasazena je do poloviny 80. let v malém fiktivním americkém městě Hawkins ve státě Indiana (městečko Hawkins přitom existuje ve státě Texas), celý příběh se točí kolem zmizení 12letého Willa.
Seriál přitom hodně čerpá a vzdává hold některým filmovým klasikám právě z 80. let – některé scény dokonce mají velmi podobný vzhled a kompozici. Na zdech visí dětem plakáty The Thing, neustále se baví o Star Wars a do toho hrají D&D s tématikou Tolkienovy Středozemě. A vše toto je krásně propojeno do takové skoro až minisérie.
O čem že to vlastně je? (odsud už budou jen spoilery)
To je u tohoto seriálu poměrně zásadní otázka. Samozřejmě – vidíme příběh o ztraceném chlapci, kterého se nakonec podaří zachránit… tedy alespoň to tak vypadá. Důležité je to, co si jako diváci domyslíme, co vidíme „mezi řádky”, co je v seriálu skryto za symboly.
Hlavní postavy jsou prakticky tři, všechno ostatní je tak trochu „bonus”; tedy jedná se o (zprvu) čtveřici chlapců, Mike, Dustin, Lucas a Will, kteří jsou prostě takoví ti „normální nerdi” 80. let – mají rádi Star Wars, hrají D&D, čtou Tolkiena a mají rádi vysílačky a různé další techniky.
Tito chlapci se jednoho dne rozloučí stejně jako kdykoliv předtím, postupně se vrátí domů a samotný Will nakonec jede sám domů, tam, kde bydlí – v opuštěném domě za „Mirkwoodem2)V Tolkienovi se jedná o hustý les, v češtině překládán jako „Temný hvozd”. ”, tedy velmi strašidelnou opuštěnou cestou, která k tomuto domu vede. Najednou se však vyleká monstra a seskočí z kola a vezme to „zkratkou” přes les právě až domů, kde se zamkne, nicméně monstrum ho nakonec stejně dostane a Will je nadále pohřešován.
Do hledání se zapojí „kde kdo”, především místní šerif Jim Hopper. Samozřejmě3)tedy hned to samozřejmé není, ale po dokoukání pochopíte Willa nikde nenajdou, i přes to, že Willova máma neustále tlačí, poměrně i dost hysterickým způsobem. Chlapci, tedy především Mike, najde během putování po lese ztracenou na ježka oholenou dívku, jejíž jméno4)Tedy není to jméno, spíše označení. je Eleven (jako že jedenáct), zkráceně jí říkají „El”. Tak nějak postupně přijdou na to, že dívka disponuje různými superschopnostmi, od telekineze, po telepatii. S touto dívkou pak podnikají různé kroky k tomu, aby Willa našli.
Paralelní story je o Mikově sestře Nancy, která patří k takovým těm „dokonalým holkám” na místní střední, jedničkářka, konzervativně oblékaná, nezadaná, prostě ikona dokonalosti 80. let. Laškuje s jistým Stevem, který naopak patří k takovým těm klasickým lumpům, šikanuje, je sprostý, neurvalý a ze začátku to vypadá, že cokoliv dělá, tak za účelem dostat se k Nancy večer „do pokoje”, slušně řečeno. Postupem času však Nancy na Stevovo chování začíná přicházet, nicméně i Steve zjišťuje, že se chová jako idiot a začíná se sebou něco dělat.
Do toho se Nancy seznámí s Willovým bratrem Johnatanem, který patří spíše k takovým těm introvertům, plachým typům, kteří potají fotí s teleskopickým objektivem holky přes zavřená okna.
Nicméně stejně jako Steve zjišťuje, že se chová jako blb, i Johnatan postupně zjišťuje, že se nechová úplně nejlépe, ale sebereflexe rozhodně není tak silná jako v případě Steva. Proč to považuji za důležité, o tom později.
Seriál obsahuje nejméně další 3 paralelní příběhy; příběh Willovy matky, příběh šerifa a příběh Eleven, který se postupně rozkrývá nenadálými flashbacky. Všechno postupně do sebe začne zapadat, seriál nemá přímo nějaké hluché nevysvětlené místo, které by vrtalo hlavami diváků, pokud už je něco nevysvětleno, pak čistě pro formu, případně pro návaznost do další plánované řady. Jinými slovy, pokud už je něco nevysvětleno, je to nevysvětleno naprosto schválně.
Cíl série je tedy jasný – najděte Willa a zachraňte ho, pokud je ještě naživu. O příběhu však až tak moc psát nechci, rád bych se podíval na různé možnosti vysvětlení, které se přímo ze seriálu nabízí.
Různá vysvětlení toho, co se vlastně stalo
Seriál nabízí svým vágním popisem toho, co se děje, velmi často několikeré možné vysvětlení toho, co se dělo – namísto pouhého „zachránili Willa z magického ‚upside down‘ kraje.”
Dualita El
Pokud se podíváte po internetu, asi nejčastěji najdete hypotézu (sice to najdete pod slovem teorie, ale nejsou to teorie, pouze hypotézy), že samotná El je monstrem, tedy jedná se o dvě zobrazení též osoby; El jako své pozitivní části a monstra jako zobrazení strachu a beznaděje, který v sobě El nosí. Experimenty, které na ni odmalička provádějí, pouze daly jejím strachům fyzickou formu. V samotném závěru vidíme, že v momentě, co zmizí monstrum, zmizí i El. Nicméně to pak neřeší samotnou otázku – co je vůbec entita „El” zač.
Will se léčí z těžké nemoci
Další krásnou hypotézou, která se mi velmi líbí, ale nemyslím si, že bude tím správným směrem, je, že Will upadl do kómatu, protože se léčí z nějaké nemoci – např. z rakoviny, leukémie atd. Will pořád vypadá, jako by byl nemocný – je velmi bledý a takový neduživý. Nevím, jestli herce, který Willa hraje, vybrali schválně kvůli jeho vzhledu právě.
Samotné léčení, chemoterapie a další, uvrhly Willa třeba do kómatu a celý jeho příběh o světě „upside down” je jen v jeho myslit, symbol jeho boje se zákeřnou nemocí. El vypadá jako klasické dítě, které je v onkologickém ústavu, nikdy se v seriálu s Willem nepotká – a přesto ví, kdo Will je a hned ho na první pohled pozná (z fotografie).
Na konci, když se při vánoční večeři udělá Willovi špatně a vykašle „cosi”, na chvilku opět uvidí svět „Upside down”, možná jako manifestace jeho strachu z možnosti návratu choroby.
Proti této krásné hypotéze stojí fakt, že když se Will v nemocnici probudí a jdou ho lidi navštívit, začnou mu kamarádi vyprávět o tom, jak potkali holku se superschopnostmi. Pokud by to bylo ve Willově hlavě, těžko by to pak vyprávěli. Anebo – scéna v nemocnici pořád není, že by se vyléčil a pořád „se mu to zdá”. Stejně jako štědrovečerní večeře ke konci v posledním díle. Will se tak možná stále léčí, je mu lépe, ale zatím se pořád neprobral.
Osobně se mi tato hypotéza velmi líbí, ale obsahuje dost „logický děr” a to mi k seriálu nesedí.
Další hypotézy
Spíše se jedná o takové mé postřehy 😉
Jediný pojmenovaný
Velmi zajímavé mi přišlo, že v tajných laboratořích, odkud pochází Eleven, se nikdo nikdy neoslovil jménem – kromě jedné jediné postavy, a to sice testovacího maníka, který na řetěze připoután se jal prozkoumat portál, je to jediný člověk, kterému kdy tam kdo řekl jménem, pokud si dobře pamatuju, jmenoval se Shepard. Proč? To nevím 😉
Hopper je přitahovaný portálem (či naopak)
Ve scéně, kde Nancy s Johnatanem poprvé objeví v lese ve stromě skrytý portál, Nancy vůbec neslyší (tedy skoro vůbec) Johnatana, jak na ni volá. Pokud se podíváme na první díl, kde Hopper kouká do boudy na Willově zahradě, vidíme pár prken a… a pak se Hopper vyděsí, protože na něho mluví strážník, kterého před tím neslyšel, doslova se ho ptá „are you deaf?” (jsi hluchej?). Portál se tak musel nacházet v boudě těsně před tím, než se tam šerif vydal.
Barbara skončila ve stejném místě jako Will
Pokud si všimnete, Barbara (brýlatá Nancy kamarádka) se objeví v Upside Down vedle vysílačky, kterou měl Will. Tedy asi v místě, kde se i samotný Will objevil. Nicméně – proč by se Willova vysílačka nacházela v bazéně u vily Steva, když Will jasně zmizel z boudy na zahradě? Nebo nezmizel?
Nancy a Steve jsou nakonec spolu
Přitom to vypadá, že skončí spíše s Johnatanem. Proč? Jedno z vysvětlení, co mě napadá, že buď je Johnatan mrtvý, a tedy Will je stále v Upside Down a nebyl zachráněn, anebo Nancy dala přednost někomu, kdo se více změnil k lepšímu, viz výše. Sebereflexe Johnatana je téměř žádná, zatímco Steve se dost mění. Případně scéna o Vánocích se v druhé řadě stane třeba někde uprostřed seriálu a mezitím se ještě něco přihodí, to nevíme.
Hopper a „muži v černém”
Na to, proč se „kamarádí” Hopper s těmito muži mám svoji vlastní hypotézu; podle mého, jak jsem psal výše, je Hopper nějakým způsobem přitahován k portálům, a má vlastní důvody, proč by chtěl do Upside Down znovu – jeho ztracené dítě, které samotné zemřelo (asi) na rakovinu. Podle mého uzavřel smlouvu s ďáblem kvůli tomu, aby se mohl – protože patří k jedněm z těch, kteří o portálech vědí prakticky všechno – do Upside Down znovu vydat se svojí vlastní agendou, tedy nalezení tohoto dítěte. Uvidíme, o čem bude 2. řada.
Závěrem
Myslím si, že se po dlouhé době povedl další miniseriál, který doopravdy stojí za to. Prsotě tohle zde chybělo, majorita dobrých seriálů do posledních let byla trošku jiných žánrů a to, že se prozkoumávají i hororové žánry, to je jen dobře. Jedním z prvních takových nových seriálů bylo třeba American Horror Story, které mě tedy absolutně nenadchlo, i když mělo zajímavou myšlenku v první řadě (chlapík viděl chůvu jako sexy mladou holku, všichni ostatní ji viděli jako bábu), především kvůli tomu, že to směřovalo (nutně) k tomu, co nemám rád – budou se řešit vztahy s hororovým filmovým pozadím. Stejně jako TBBT – zde se už pořád jen řešily vztahy na geek pozadí, HIMYM vyčpělo – bylo to prostě vše dost nepříjemné (pro mě).
I zde, v tomto seriálu, se řeší vztahy – ale pouze na takové té klasické „need to know” bázi, tedy není to hlavním tématem, pořád nás hlavně zajímá, co se stane s dětmi, s městem, co to či ono znamená. A paralelní linie se vztahy je opravdu pouze druhotná – a takhle mi to vůbec nevadí akceptovat, dokonce to tam dokonale sedlo.
Těším se na další řadu 🙂
Napsat komentář